Kejser Neros roterende spisesal – hovedattraktionen i kejserens enorme palads – har hidtil kun været kendt fra antikke kilder. Nu mener en gruppe arkæologer imidlertid at have lokaliseret den 2000 år gamle sal på Palatinerhøjen i Rom.
“Intet andet fund fra det antikke Rom kommer i nærheden af denne opdagelse”, siger udgravningsleder Françoise Villedieu, hvis hold efter fire måneders arbejde fandt det cirkulære rum. Det var centreret omkring en kæmpesøjle på fire meter i diameter.
Arkæologerne har ud over rummets midtersøjle også fundet adskillige store stenkugler, som rummets trægulv muligvis har hvilet på. Eksperter mener, at slaver kunne have drejet gulvet rundt.
Den romerske historiker Sveton skrev ca. 60 år efter Neros død, at kejserens spisesal var indrettet med et roterende trægulv, som gjorde det muligt for gæsterne at nyde rummets loft. Det var dekoreret med stjerner og desuden udstyret med skjulte åbninger, hvorfra tjenere kastede parfume og rosenblade ned over de måbende gæster.
Det endelige bevis for, at det nye fund er Neros berømte, roterende festsal, er dog endnu ikke fundet. Roberto Cecchi, chef for Roms arkæologiske udgravninger, har lovet, at arkæologerne vil få yderligere midler til at fortsætte deres undersøgelser.
Historie: Ny fantastisk bogserie. Få første bind NU for 20 kr - spar 209 kr.
Historie: Læs eller lyt til stærke historiske dramaer på din iPad.
Abonnement: - Du får 4 numre af Nordens største historieblad for kun 99 kr.
Historie: Tag med Historie og Greenland Travels på læserrejse til magiske Grønland.
Quiz og test: Tag Histories test og find ud af, hvilken diktator, du minder mest om.