År 1 - 800

Forskere jagter romernes kloakaffald

Arkæologer går på skattejagt i sølet.

Getty Images

Hvad tabte romerne i vandet, når de tog sig en slapper i det romerske badeanlæg i byen Bath i England? Det håber britiske arkæologer at få opklaret, når det store kloakanlæg, der førte vand fra de berømte bade ud i floden Avon, skal undersøges grundigt for første gang i 2000 år.

Romerne forlod badeanlægget i 400-tallet, hvorefter det lå i forfald i 1400 år.

Kloakken har en længde på ca. en km og er flere steder så stor, at en mand kan gå oprejst gennem den. Det lange kloaknet er dog aldrig blevet fuldstændigt undersøgt, men i forbindelse med en renovering af dele af kloakken har arkæologer nu fået mulighed for at gennemgå den romerske ingeniørbedrift minutiøst.

Da badeanlægget i Bath blev udgravet i 1800-tallet, fandt arkæologerne 33 smykkesten og en maske af tin.

“Så hvem ved, hvad vi ellers vil finde dernede”, siger bygningsingeniør Miles Barnes, der skal lede undersøgelsen.

Kamikaze!

Nyt blad: Historie nr. 3/2012 er på gaden. Læs blandt om Japans Kamikazepiloter, om Shanghai, syndens by om perserne - og om uartige nonner.

Køb Historiens højdepunkter

Historie: Ny fantastisk bogserie. Få første bind NU for 20 kr - spar 209 kr.

Poll

Tilmeld nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Historie. Tilmeld her:

Få historisk drama på din iPad

Historie: Læs eller lyt til stærke historiske dramaer på din iPad.

Prøv Historiebladet

Abonnement: - Du får 4 numre af Nordens største historieblad for kun 99 kr.

Tag med på eventyr i Grønland

Historie: Tag med Historie og Greenland Travels på læserrejse til magiske Grønland.

Tag Diktator-testen

Quiz og test: Tag Histories test og find ud af, hvilken diktator, du minder mest om.