Adresse: Himmelpfortgasse 6
http://cafe-frauenhuber.at
Siden han var tre år gammel, havde Mozart spillet tusindvis af koncerter, og også i Wien var kalenderen tæt pakket med engagementer. Hvert år præsenterede han 3-4 nye klaverkoncerter med ham selv som solist ved velbesøgte uropførelser, og indimellem spillede han en række af mindre koncerter i private hjem og små sale. De mange arrangementer gav en anseelig indtægt, men var heller ikke uden omkostninger. Som regel måtte Mozart selv sørge for at få sit klaver fragtet fra sit hjem til aftenens koncertsted, og en overgang ejede han selv en vogn med kusk, som kunne varetage transporten.
Den luksus havde han imidlertid ikke råd til i det lange løb. Familien havde både tjenestefolk og dyre vaner, så selv om Mozart var en af datidens helt store musikstjerner, var han stort set hele karrieren igennem plaget af en dårlig økonomi.
Den 4. marts 1791 spillede Mozart sin sidste offentlige koncert. Det forgik foran 400 tilhørere i Jahn-koncertsalen, der lå hvor den traditionsrige Cafe Frauenhuber har haft til huse siden 1824.
Siden 1824 har der ligget en café i bygningen.
Historie: Ny fantastisk bogserie. Få første bind NU for 20 kr - spar 209 kr.
Historie: Læs eller lyt til stærke historiske dramaer på din iPad.
Abonnement: - Du får 4 numre af Nordens største historieblad for kun 99 kr.
Historie: Tag med Historie og Greenland Travels på læserrejse til magiske Grønland.
Quiz og test: Tag Histories test og find ud af, hvilken diktator, du minder mest om.